The Best bookmaker bet365 Bonus

Obchody 500-lecia Reformacji pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa

Luter przybija    Mija właśnie pół tysiąclecia od chwili gdy ksiądz Marcin Luter przedstawił swoje 95 tez, które miały być podstawą akademickiej dyskusji a stały się impulsem przemian, które zmieniły oblicze chrześcijaństwa i kształt społeczno-polityczny Europy i całego świata. Rewolucyjnym przesłaniem Reformacji było stwierdzenie, że nie można osiągnąć zbawienia przez przestrzeganie przykazań bo nikt nie jest w stanie wypełnić ich całkowicie. Ofiara Chrystusa jest zaś całkowicie wystarczająca do zbawienia każdego tu na ziemi z momentem uwierzenia. A ponieważ zbawienie jest darem Boga bez żadnych zasług człowieka, można je przyjąć mając pewność, że się zbawienie otrzymało.
    Wpływy Reformacji w Tczewie sięgają okresu już niespełna kilkudziesięciu lat po wystąpieniu Lutra, kiedy zawiązała się pierwsza gmina protestancka, której spadkobiercą jest istniejąca do dziś parafia augsbursko-ewangelicka. Kilkusetletnią historię obecności mają też Mennonici, którzy zasiedlili sąsiadujące z Tczewem Żuławy. W mieście swoją obecność zaznaczyli wierni kościoła Baptystów tworząc zbór spośród pracowników przybyłych do budowy mostu lisewskiego, a których grono wiernych spotyka się i dziś. Obecnie największą grupę nawiązującą do dziedzictwa Reformacji stanowią wierni Kościoła Zielonoświątkowego.

Na zdjęciu kadr z filmu „Luter” - Marcin Luter przybija 95 tez do drzwi kościoła.

 

Program obchodów 500-lecia Reformacji w Tczewie:

 • 1 kwietnia (sobota) - Projekcja filmu „Luter”. CKiS, ul. S. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 17.00
  Nakręcony w 2003 r. w kooperacji amerykańsko-niemieckiej przez Erica Till'a. W rolach głównych występują m.in. Joshep Fiennes i Peter Ustinov. Film przedstawia historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii, oburzonego materializmem panującym w kościele XVI w. Ukazuje najpierw próby reformy i dialogu, a potem burzliwe przemiany religijne, społeczne i polityczne, których efekty odczuwa cały świat do dzisiaj.

 

 •  29 kwietnia (sobota) - Koncert zespołu Yadah „Ewangelia bluesem pisana”. Siedziba KZ Tczew, ul. Chopina 35, godz. 17.00
  Zespół istnieje od 1992 roku i na co dzień zapewnia oprawę muzyczną nabożeństw Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie. Koncertuje też w różnych miejscach takich jak zakłady karne, domy kultury, festiwal Woodstock itp. Nazwa „Yadah” to hebrajskie słowo oznaczające uwielbianie Boga z podniesionymi w zachwycie rękoma.

 

 • 28 maja (niedziela) - Koncert orkiestry kameralnej „Progress”. CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz 17.00
  Orkiestra została założona przez jej dyrygenta Szymona Morusa w 2009 roku. Od początku związana z miastem Tczew. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie usłyszymy utwory kompozytorów związanych z protestantyzmem m.in. Jana Sebastiana Bacha i Felixa Mendelssohna – Bartholdy.

 

dr hab. prof. nadz. Wojciech Gajewski
 • 10 czerwca (sobota) - Wykład prof. nadzw. dra hab. Wojciecha Gajewskiego „Dziedzictwo Reformacji na Pomorzu”. Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, godz. 17.00
  Wykładowca jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego i historykiem Kościoła.

 

 • 24 czerwca (sobota) - Wycieczka rowerowa „Śladami kultury protestanckiej”. Wyjazd z Lisewa o godz. 9.00
  Przewodnikiem będzie historyk mgr Ryszard Rząd, pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku. Wyjazd o 9.00 z parkingu przy Moście Lisewskim (po stronie Lisewa). Most Lisewski jest nieczynny, dojeżdżamy tam samodzielnie: rowerami przez Most Knybawski (ok. 12 km), samochodami (z rowerami na bagażnikach) lub pociągiem z Tczewa o godz. 8.38 (ograniczona liczba miejsc na rowery). Jedziemy przez Dąbrowę, Boręty (d. kaplica ewangelicka z lat 1841-42; ruina kościoła z XIV w.), Palczewo (d. ewangelicki kościół drewniany z 1712 r.; wiatrak "holender" z pocz. XIX w.), Pordenowo (cmentarz mennonitów; dom podcieniowy), Parszewo, Tralewo (po drodze d. zagrody mennonickie) do Stogów (cmentarz mennonitów), gdzie kończymy wycieczkę przejeżdżając 29 km.

  Powrót:
  • osoby zmęczone mogą wracać pociągami ze Stogów lub Szymankowa,
  • osoby mniej zmęczone mogą wracać rowerami przez Starynię i Lichnowy (kościół z XIV w.) do Lisewa, do swoich samochodów lub na pociąg (łącznie przejadą ok. 50 km),
  • najwytrwalsi mogą wracać rowerami do Tczewa przez Most Knybawski.
  Odjazdy pociągów powrotnych (bilety u konduktora, opłata za przewóz roweru 7 zł):
  Stogi-Tczew 12.16; 13.01; 13.54; 15.12; 16.28; 20.24
  Szymankowo-Tczew 12.20; 13.05; 13.57; 15.15; 16.32; 18.59; 20.28; 20.33
  Lisewo-Tczew 12.26; 13.10; 14.02; 15.20; 16.37; 20.34

Wycieczka rowerowa - mapaCmentarz Mennonicki w Stogach

 

ewangelik Mikołaj Rej
 • 16 września (sobota) - Odczyt mgr Pawła Manikowskiego „Ruch reformacyjny a rozwój polskiej kultury narodowej”. Miejska Biblioteka Publiczna, ul. J. Dąbrowskiego 6, godz. 17.00
  Prelegent jest polonistą. Na co dzień nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Autor prelekcji spróbuje ukazać dorobek polskich reformatorów w dziedzinach, które określił profesor Piotr Wilczek, historyk literatury i kultury, kierujący do niedawna Ośrodkiem Badań nad Reformacją i Kulturą Intelektualną w Europie Wczesnonowożytnej Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor Piotr Wilczek pisał: „Wielonarodowa i tolerancyjna Rzeczpospolita była terenem, na którym swobodnie rozwijały się różne kościoły wywodzące się z Reformacji i nastąpił ogromny rozkwit piśmiennictwa w języku polskim i łacińskim związanego z propagowaniem nowych idei. [… ] Poprzez rozwój literatury pięknej, piśmiennictwa polemicznego, drukarstwa, szkolnictwa Reformacja wraz z podejmowanymi przez katolików próbami reformy przyczyniła się w znaczący sposób do rozwoju kultury polskiej.”

 

 • 2 - 6 października (pn. - pt.) - Instalacja multimedialna „Labirynt”. Siedziba KZ Tczew, ul. Chopina 35
  Jest to nowoczesna forma interaktywnej wystawy z użyciem współczesnych technologii. Niezwykłe miejsce, w którym czas zatrzymuje się na chwilę, a uczestnik może zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami jakie stawia sobie człowiek. Do Labiryntu wchodzi się pojedynczo otrzymując odtwarzacz mp3 i niewielki lampion. Przez 11 komnat labiryntu widza prowadzi głos w słuchawkach.

 

pastor tczewskiego zboru, prezbiter Janusz Meisser
 • 29 października (niedziela) - Uroczyste nabożeństwo z udziałem Prezydenta Miasta Tczewa. CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 11.00
  Nabożeństwo kończące obchody 500-lecia Reformacji w Tczewie. Kazanie zatytułowane „Co to znaczy być protestantem?” wygłosi pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie prezbiter Janusz Meisser.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!   Zapraszamy!

strona ta dostępna jest pod adresem:

500latReformacji.kztczew.pl

 

Strona Kościóła Ewangelicko-Augsburskiego poświęcona ogólnopolskim obchodom 500-lecia Reformacji:

500 lat logo

The best bookmaker bet365

Free Premuim Templates by BIGTheme

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. politka prywatności.

Akceptuję cookies z tej strony.